Wokół krakowskich inscenizacji “Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej
Biblioteka w Gołczy zaprasza do obejrzenia wystawy “Kołtun, cóż to za okaz? – wokół krakowskich inscenizacji teatralnych Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej” przedstawiającej spektakle z istniejących i nieistniejących już krakowskich teatrów oraz ciekawostki im towarzyszące.
Ekspozycję oglądać można do końca lutego.
Moralność pani Dulskiej od ponad 110 lat jest chętnie podejmowanym tematem przedstawień teatralnych. Do dziś tekst nie stracił na aktualności, demaskując obłudę moralną, chciwość i rozkład życia rodzinnego. Materiał zebrany na wystawie ukazuje scenografie, kostiumy oraz wybitne postaci aktorów. Ostatni spektakl Moralność pani Dulskiej zagrano w Starym Teatrze w 2020 roku, po przewie spowodowanej pandemią.
Gabriela Zapolska pisania dla teatru uczyła się od 1879 roku, występując w teatrach objazdowych i stałych, a choć nie była jako aktorka znakomitością, zdobyła na scenach doświadczenie i tak opanowała tajemnice teatru, że niewielu pisarzy literatury światowej mogło się z nią mierzyć. W momencie pisania Moralności Pani Dulskiej autorka miała za sobą 25 lat doświadczenia w pracy literackiej i teatralnej, a w dorobku ponad 400 pozycji, w tym: 28 dramatów, 16 powieści, 6 tomów nowel i opowiadań oraz artykuły, kroniki, reportaże, felietony i recenzje. Utwór przez sama autorkę nazwany tragifarsą kołtuńską powstał w rekordowym tempie w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku.
Większość fotografii prezentowana jest dzięki uprzejmości: Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru “Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Teatru Ludowego, Teatru Łaźnia Nowa oraz Tadeusza Oratowskiego, Wojciecha Plewińskiego i Marii Pyrlik – spadkobierczyni Zbigniewa Łagockiego. Na wystawie wykorzystano tez materiały ze zbiorów WBP w Krakowie.